23 lis 2015

Jak Nas widzą, tak Nas piszą - czyli o sile pierwszego wrażenia."Jak Nas widzą, tak Nas piszą", chociaż porzekadło stare to nie da się ukryć, że wciąż bardzo prawdziwe. Pierwsze wrażenie ma ogromne znaczenie. Według naukowców wystarczy zaledwie 7 sekund, żeby dokonać oceny wyglądu i na tej podstawie wydać osąd o człowieku. Powierzchowność odgrywa niezwykle istotną role w postrzeganiu jednostki na tle reszty społeczeństwa. Osoby wyglądające bardziej atrakcyjnie uważane są za inteligentne i bardziej interesujące. Ci eleganccy kojarzą się ze zdolnościami przywódczymi. Kolorowi to artystyczne dusze. Zresztą zastanówcie się sami, jak często zdarzyło Wam się kogoś sklasyfikować na podstawie wyglądu?

Myślę, że uzmysłowienie sobie mocy niewerbalnej autoprezentacji jest dobrym bodźcem do krytyczniejszego przyjrzenia się naszej garderobie. Zastanówmy się, czy chcemy, żeby inni postrzegali Nas przez pryzmat spranych t-shirtów, zmechaconych swetrów, albo za ciasnych sukienek? Zdecydowanie nie! Po co zatem chomikować te wszystkie elementy na przyszłe przydasię? Zasadę można również z powodzeniem stosować podczas zakupów. Co z tego, że coś jest atrakcyjne cenowo skoro ma powyciągane nitki, krzywe szwy, a materiał z jakiego jest wykonane woła o pomstę do nieba?

Ubrania, niewątpliwie mają ogromną moc w budowaniu wizerunku. Odrobinę przerażające, ale jak się tak głębiej zastanowić to dające wiele możliwości.  Poprzez łatwe do zmiany elementy jak ubiór, fryzura, makijaż jesteśmy w stanie manipulować odbiorem własnej osoby w otoczeniu.  
Poszukajmy zatem własnego stylu. Stawiajmy na jakość. Dobierajmy strój adekwatny do sytuacji, a przede wszystkim pasujący do Nas. Dzięki temu poczujemy się pewniej i tak też odbiorą Nas inny.  Pamiętajmy, że ludzie mają przede wszystkim pamięć wzrokową, szybciej zapamiętają swoje subiektywne pierwsze wrażenie, niż to co mamy do przekazania słowami.   

foto. M. Wełniak

6 komentarzy:

 1. Piękny jeszcze jesienny zestaw;)

  OdpowiedzUsuń
 2. super strój i piękny brzuszek :) to prawda z tym, że oceniamy kogoś bardzo powierzchownie. Czasem potwierdzają się nasze pierwsze wrażenia o kimś, ale bywają momenty, kiedy niestety pochopnie kogoś ocenimy i potem czujemy zażenowanie :/

  OdpowiedzUsuń
 3. Szal jest przepiękny! Wszystkie elementy stroju ładnie dobrane :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo mądre słowa, powinnam wyryć sobie ten fragment o postrzeganiu nas przez pryzmat starego swetra czy zbyt obcislej sukienki w widocznym miejscu w szafie :D Cudnie wyglądasz!

  OdpowiedzUsuń
 5. Ślicznie wyglądasz i bardzo fajny jesienny zestaw :)

  OdpowiedzUsuń

Miło mi, że tu dotarliście.

Wpadajcie częściej ;)